Ponadto dachy te nazywane są dachami „londyńskimi”, ponieważ były używane w epoce gruzińskiej i wiktoriańskiej, zwłaszcza w architekturze domów z brytyjskimi tarasami w Londynie.
Historia dachu motylkowego
Styl architektoniczny jest jednym z najważniejszych czynników określających wiek konstrukcji budynku, a jedną z wielu cech wyróżniających epokę atomową architektury połowy stulecia z innych okresów było stosowanie w tym okresie nowatorskich projektów dachów.
Projekt dachu w latach 50. i 60. był pełen perspektywicznych aspektów i nowoczesnych pomysłów projektowych, takich jak czyste linie i odważne wynalazki, i był popularny przez cały ten okres.
Frank Lloyd Wright był jednym z pionierów tego podejścia, które było charakterystyczne dla architektury małych firm i rozwoju urbanistycznego w latach 1933-1965 i zostało spopularyzowane przez jego syna, Franka Lloyda Wrighta.
Tradycyjne domy w stylu angielskim, takie jak przytulny domek i średniowieczne domy w stylu Tudorów, miały trójkątne dachy i pionowe ceglane kominki, które zostały zastąpione przez dachy motylkowe i pionowe kominki z cegły.
Powojenna Ameryka, podobnie jak modernizm, odegrały rolę w rozwoju organicznego stylu, który był inspiracją dla architektury z połowy wieku, a także dachu motylkowego. Dachy motylkowe są jednym z niewielu głównych aspektów z tego okresu, które przetrwały do dziś i nadal są uznawane za kluczowy czynnik w rozpoznaniu modernizmu z połowy wieku.
Geografia dachu motylkowego
Dachy motylkowe były powszechnym elementem budowy domów w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, w wyniku czego dachy motylkowe można dziś znaleźć w wielu miastach w całym kraju. Chociaż te dachy są reliktem przeszłości, są jednak popularnym wyborem dla nowych konstrukcji w miejscach takich jak Hawaje, gdzie klimat im sprzyja.
Dolina dachu motylkowego ma na celu zebranie opadów i skierowanie ich w wyznaczone miejsce. W suchym klimacie Hawajów jest to znaczący zasób, który można dobrze wykorzystać podczas wyjątkowo ostrych susz.
Oprócz tego, że jest estetyczny, mieszkańcy Hawajów doceniają go za organiczne elementy, które zawiera w swoim projekcie. Dachy motylkowe można wykorzystać na wiele sposobów, aby zwiększyć ilość naturalnego światła wpadającego do domu lub budynku.
Dach motylkowy szczególnie dobrze sprawdza się w tropikalnych miejscach, takich jak Hawaje, gdzie temperatury są łagodne przez cały rok.
Zalety dachu motylkowego
Woda deszczowa była pierwotnie gromadzona w środkowej dolinie dachu między skierowanymi do wewnątrz skarpami dachów motylkowych, które pierwotnie były do tego przeznaczone. Oznacza to, że właściciel może wykorzystywać wodę do różnych celów, takich jak podlewanie roślin lub spłukiwanie toalety.
Tradycyjne projekty dachów zostały stworzone w taki sposób, aby woda deszczowa była odprowadzana z dachu tak szybko, jak to możliwe, gdy padał deszcz, aby zapobiec wilgoci, pleśni i wyciekom.
Miejsca wietrzne korzystają z niskiego współczynnika oporu dachów w kształcie motyla, co czyni je doskonałym wyborem dla takich obszarów. Dachy motylkowe, oprócz korzyści dla środowiska, mają szereg atrakcyjnych wizualnie zalet estetycznych.
Ulepszenia w projekcie zewnętrznym, takie jak miejsce, w którym należy umieścić okna, są udostępniane w wyniku ich zastosowania. Integracja natury z wnętrzem budynku jest kluczową postmodernistyczną koncepcją architektoniczną, a architekci byli w stanie to osiągnąć poprzez rozszerzenie okien galerii wzdłuż zewnętrznych szwów domu.
Jak rozpoznać dach motylkowy?
Ten rodzaj dachu ma dwa szczyty, które są nachylone do siebie, tworząc centralną dolinę. Na zewnątrz dachu okapy są niezwykłe, ponieważ skierowane są w górę, a nie w dół, co jest typowe w większości domów.
Linie, kąty i rozpiętości skrzydeł motyla, gdy trzepoczą w górę, są uwzględnione w projekcie dachu motylkowego. Długość i kąt dachów motylkowych na każdym szczycie mogą nie być identyczne i mogą mieć różne gradacje. Pojedynczy szczyt może być wszystkim, co oddziela jedne dachy motylkowe od innych.
Plany domów na dachu motyli
W powojennej Ameryce dachy motylkowe były powszechnym elementem wystroju domów i małych firm.
Celem projektantów architektury było zmodernizowanie klasycznego amerykańskiego domu poprzez wprowadzenie czystych linii i materiałów organicznych do pejzażu miasta.
Organiczny styl dachu motylkowego jest wzmocniony wieloma kluczowymi aspektami, ale każdy z projektów w tej kategorii ma swoje odrębne czynniki, zalety i historię.
Nie jest to jednak tylko relikt przeszłości, ponieważ podobne dachy są nadal bardzo popularne w nowoczesnym projektowaniu domów na obszarach takich jak Hawaje.
Na zewnątrz dachu okapy są niezwykłe, ponieważ skierowane są w górę, a nie w dół, co jest typowe w większości konwencjonalnych domów.
Rozpiętość skrzydeł motyla trzepoczącego w górę, linie, kąty i kształt ciała mają zainspirować projekt dachu motylkowego.
Środkowa dolina dachu pomiędzy skierowanymi do wewnątrz zboczami dachów motylkowych została pierwotnie zaprojektowana do zbierania wody deszczowej.
Ma szczyt zagięty w kształcie motyla na górze i płaski lub skośny szczyt na dachu szopy.
Jak zbudować dach motylkowy?
Jak zbudować dach motylkowy
Zadaszenie motylkowe, znane również jako zadaszenie odwrócone, jest łatwe do wykrycia, ponieważ ściany zewnętrzne wznoszą się wyżej niż w środku. Otwarte plany pięter z dużym salonem są nadal popularne w Stanach Zjednoczonych. Budowanie dachów motylkowych nie jest trudne, a ta sekcja pomoże Ci zacząć.
1. Pomiary związane z kratownicą
Przeanalizuj plany swojego domu i wymiary dachu. Aby zbudować kratownicę systemu dachów motylkowych, będziesz potrzebować tych pomiarów.
2. Uzyskanie kratownic od producenta
Rozważ skorzystanie z usług renomowanej firmy produkującej wysokiej jakości kratownice konstrukcyjne i dachy dwuspadowe. Ponadto będziesz potrzebować tych pomiarów, aby zbudować krokwie i kratownice: ich nachylenie, szerokość i długość.
3. Obramowanie dachu
Zacznij łączyć krokwie z wiodącymi płytami ścian zgodnie ze swoimi projektami. Podczas montażu krokwi należy stale używać poziomicy i pionu, aby upewnić się, że są one wypoziomowane i wyrównane.
4. Układanie sklejki na powierzchni
Zacznij od dołu dachu i idź w górę. Za pomocą gwoździarki lub młotka przymocuj sklejkę do konstrukcji dachu
5. Umieszczanie filcowego papieru smołowego
Rozwijanie papy powinno odbywać się od dołu systemu dachowego do góry. Aby utrzymać papier na swoim miejscu na sklejce, użyj filcowych pinezek.
6. Pokrycie dachu gontem
Zaczynając od jednego z najniższych końców dachu układamy gonty. Narożniki należy pokryć gontem po zakończeniu układania gontów na całym dachu. Wspinaj się po dachu, zaczynając od rogów i wychodząc.
Zalety i wady dachu motylkowego
Współczesny i atrakcyjny wygląd zapewniają systemy dachów motylkowych, które są klasyfikowane jako nietypowe i alternatywne projekty z wieloma zaletami i wadami w porównaniu do konwencjonalnych systemów dachowych.
Systemy dachów motylkowych mają zarówno zalety, jak i wady, które należy wziąć pod uwagę.
Należy wziąć pod uwagę zarówno walory estetyczne systemu dachowego, jak i praktyczne. Aby określić, czy dach motylkowy jest dla Ciebie odpowiedni, rozważ zalety i wady jego instalacji:
Zalety dachu motylkowego
Istnieją różne zalety systemu dachów motylkowych, które są następujące:
1. Źródło czystej wody
Do zbierania wody deszczowej opracowano system dachów motylkowych (zazwyczaj w specjalnie stworzonym zbiorniku). Po przefiltrowaniu zebraną wodę można wykorzystać do różnych celów, w tym do podlewania roślin, kąpieli, a nawet picia. Weź pod uwagę fakt, że wymaga to specjalistycznej infrastruktury, zanim będzie mogła prawidłowo funkcjonować.
2. Drenaż dachu motylkowego
Używając systemu dachów motylkowych, nawet jeśli nie planujesz ponownego wykorzystania zebranej wody, woda może szybko spłynąć z dachu, zapobiegając uszkodzeniom spowodowanym przez wodę i rozwojowi pleśni.
3. Odporność na wiatry potężnego rodzaju
Dzięki swojej aerodynamicznej strukturze dachy motylkowe są odporne na uszkodzenia powodowane przez wiatry nadmorskie i sztormy, dzięki czemu idealnie nadają się do nieruchomości przybrzeżnych. Projekt systemu dachowego oznacza również mniej prac konserwacyjnych i naprawczych, co z czasem pozwala zaoszczędzić koszty.
4. Większe okna
Ponieważ nachylenie dachu jest przeciwne niż w przypadku tradycyjnych dachów, w domu można zamontować większe okna. Dzięki temu Twój dom będzie wydawał się większy i lepiej wentylowany.
5. Ulepszone oświetlenie i energia słoneczna
Posiadanie większych okien pozwala również na zainstalowanie dodatkowych funkcji, takich jak panele fotowoltaiczne.
Wady dachu motylkowego
Istnieją również pewne wady systemu dachowego Butterfly, które są następujące:
1. Wydatki
Najważniejszą wadą pokryć motylkowych jest cena. Ponieważ pokrycie dachowe jest trudniejsze w montażu i bardziej złożone, wzrastają koszty sprzętu i pracy fizycznej, a także czas montażu.
2. Konserwacja
W wyniku konstrukcji dachu istnieje ciągła potrzeba konserwacji, która okazała się kosztowna i trudna, a także wzrost kosztów eksploatacji. Z tego powodu system dachów motylkowych nie jest najlepszą opcją dla osób o ograniczonym budżecie, ponieważ koszt budowy jest najważniejszy.
3. Konieczny jest większy zespół instalacyjny
Wzór i struktura aerodynamiczna wymagają większej liczby pracowników podczas montażu systemu dachowego. Zrób to sam w porównaniu z gotowymi projektami będą oczywiście miały inne koszty. Zapytaj o oferty cenowe od kilku firm, aby mieć pewność, że otrzymasz najlepszą ofertę, jeśli zatrudnisz profesjonalistę.
4. Dodatkowe miejsce na poddaszu
Należy pamiętać, że instalacja systemu dachów motylkowych może ograniczyć powierzchnię użytkową poddasza, a tym samym obniżyć wartość rynkową domu. Oznacza to, że możesz nie być w stanie zwiększyć swoich możliwości, chyba że pod zadaszeniem zostanie uwzględniony inny poziom, co może wydłużyć czas i zwiększyć koszty.
5. Deszcz i śnieg nie są idealne.
Dachy motylkowe należy również unikać w obszarach, w których występuje dużo deszczu lub śniegu. Są podatne na przecieki. Zawalony dach jest realną możliwością, jeśli na systemie dachowym osadza się wystarczająca ilość gruzu, aby spowodować uszkodzenie.
Twój dom może być zagrożony zalaniem, powodując szereg problemów, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia Twojej rodziny.
6. Kontrola temperatury
Źle zaprojektowany system dachowy może utrudnić regulację wentylacji i temperatury, co skutkuje gorętszymi miejscami niż zwykle. Woda powinna być utrzymywana z dala od domu dzięki solidnej membranie, która nie ma żadnych łączeń.
Naturalne materiały i metal mogą być również używane do zabezpieczenia dachu, w zależności od budżetu.