Jak właściwie zorganizować pracę i zamienić remonty w wydarzenie, które przyniesie dobre efekty i da przyjemne emocje. Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do specjalistów. Początek sezonu letniego to czas, aby poświęcić czas na swój dom i przekształcić go. Ale dla wielu tylko myśl o naprawie psuje nie tylko nastrój, ale także dobre samopoczucie. A wszystko dlatego, że nie każdy wie, jak właściwie zorganizować pracę i zamienić remonty w wydarzenie, które przyniesie dobre efekty i da przyjemne emocje.
Wskazówka 1: nie powiększaj swojej istniejącej przestrzeni
Obiektywnie oceń obiekt, który planujesz przerobić. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy klient chce powiększyć swoje dotychczasowe metry kwadratowe i zamienić jednopokojowe mieszkanie na dwupokojowe, z dwupokojowego na trzypokojowe i tak w nieskończoność.
Ale przy tym wszystkim nawet bardzo dobry projektant czy architekt nie zawsze jest w stanie pchnąć ściany twojego mieszkania jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dlatego już na etapie zakupu mieszkania warto skonsultować się ze specjalistą i dowiedzieć się o możliwościach przebudowy mieszkania, które Ci się podoba.
Wskazówka nr 2: znajdź kompetentnego specjalistę
Jeśli mówimy o naprawie istniejących mieszkań, kolejną ważną kwestią do rozwiązania jest poszukiwanie wykonawców. Aby uzyskać naprawdę wysokiej jakości wynik, zdecydowanie potrzebny jest dokładnie przemyślany projekt.
Wielu myli się, że projektant to osoba, która rysuje dokładnie te zdjęcia, które klient kiedykolwiek widział w czasopiśmie lub wyobrażał sobie w głowie. To nie jest prawda. Pierwszą rzeczą, którą mówię klientom przed rozpoczęciem pracy nad projektem, jest całkowite wymazanie pomysłu, z którym do nas przyszliście, i zacznijmy budować nowy od podstaw.
Nie oznacza to wcale, że nie powinieneś wyrażać swoich życzeń i preferencji, wręcz przeciwnie, musisz jak najdokładniej podkreślić wszystkie podstawowe wymagania, zapisać na papierze wszystkie cechy swojego stylu życia i nawyków. Kompetentny specjalista, bazując na tej wiedzy, z pewnością odtworzy dla Ciebie idealną przestrzeń.
Ale także w swojej pracy będzie polegał na doświadczeniu i wiedzy, które poprawią, a być może radykalnie zmienią wizerunek idealnego domu, z którym przyjechałeś. Ważne jest, aby nie bać się i nie ufać wybranej osobie.
Wskazówka numer 3: zamów wizualizację 3D
Często klienci, chcąc zaoszczędzić pieniądze, odmawiają usług stworzenia wizualizacji 3D przyszłego projektu. To jest zasadniczo błędne: to ona pozwoli ci dokładnie zobaczyć wynik. Jeśli to konieczne, możesz dokonać korekty przed rozpoczęciem pracy, aby uniknąć przeróbek w przyszłości.
Tutaj należy zrobić zastrzeżenie, że nie wszyscy projektanci są jednakowo przydatni. Jak w każdym innym zawodzie, jest wielu ludzi niewykwalifikowanych. Bardzo ważne jest, aby znaleźć odpowiednią osobę.
Porada 4: Ostrożnie wybierz ekipę budowlaną
Kolejnym etapem jest sam proces naprawy, który rozpoczyna się od rozwiązania bardzo poważnego zadania – poszukiwania zespołu. Przed podjęciem decyzji przeanalizuj rynek: wysoki koszt nie jest gwarancją jakości, a zbyt ekonomiczne ceny świadczą o niewystarczających kwalifikacjach pracowników. Aby uniknąć przyszłych problemów, musisz spełnić minimalne warunki, a mianowicie:
pamiętaj o zawarciu umowy z firmą, która wykona prace i zapewni Ci okres gwarancyjny. Z reguły 2 lata po zakończeniu prac;
zażądać oszacowania wszystkich szacunkowych kosztów przed rozpoczęciem naprawy;
ustalać terminy zakończenia prac. To pytanie jest często źle rozumiane. Musisz zrozumieć, że praca trwa zwykle co najmniej 4-6 miesięcy, w zależności od powierzchni obiektu.
Ubezpiecz obiekt przed rozpoczęciem prac remontowych. Dobra firma zazwyczaj bezbłędnie określa ten warunek podczas zawierania z Tobą umowy.
Jeśli spełnisz te warunki, praca nad wymarzonym domem na pewno nie przysporzy Ci wielu bólów głowy i frustracji, które zwykle mu towarzyszą.
Wskazówka nr 5: nie dopuszczaj do rażących naruszeń
Drodzy Koledzy, apeluję do Was. Proszę bądź mądry! Nie zgadzaj się ze swoimi klientami i nie wprowadzaj w błąd osób, które nie mają wystarczającej wiedzy na temat łamania obowiązujących zasad i przepisów.
Wpadam bez końca w projekty, w których studio jest robione w mieszkaniu z kuchenką gazową – nie wolno! Przenoszenie kuchni do salonu jest również surowo zabronione. Koncepcja swobodnego planowania nie zmienia tej zasady.